برای تعمیر کارتخوان خود باید چه کار کنیم؟

برای تعمیر کارتخوان خود باید چه کار کنیم؟

یکی از مشکلاتی که اکثر افراد در مورد کارتخوان ثابت یا سیار پیدا می کنند خراب شدن آن و تعمیر کارتخوان است. کارتخوان اجزای مختلفی دارد که هر کدام از آن ها ممکن است بنا به دلیلی خراب شود. شرکت الهه نقش جهان از برترین های فروش کارتخوان در این مقاله شما را با انواع مشکلات کارتخوان و راه های برطرف کردن آن آشنا خواهد کرد.

تعمیر باطری کارتخوان

باطری کارتخوان های سیار تا ۴۸ ساعت می تواند در حالت استندبای شارژ نگه دارد اما این موضوع در مورد همه کارتخوان ها صدق نمی کند. کارتخوان های دو منظوره که در دو حالت سیار و ثابت می توان از آن استفاده کرد معمولا تا دو ساعت شارژ نگه می دارند. عمده استفاده این کارتخوان ها مانند کارتخوان پکس s58 در حالت ثابت و متصل به منبع برق است. کارتخوان های پکس s90، s910، وریفون ۶۷۰ و ۶۸۰ تا ۶ ساعت شارژ دارند.  ملاک شما برای این که باطری کارتخوان خود را عوض کنید نگهداری شارژ کمتر از ۶ ساعت است.

تعمیر باطری کارتخوان

خاموش شدن مکرر دستگاه پوز: برخی شرکت ها مانند وریفون در محصولات خود تنظیماتی انجام داده اند که اگر ۳۰ دقیقه از دستگاه استفاده نشود، کارتخوان به صورت خودکار خاموش می شود. در این شرایط مشتری فکر می کند باطری کارتخوان خراب است و اقدام به تعویض آن می کند در صورتی که این طور نیست. قبل از این که باطری کارتخوان را تعویض کنید حتما قابلیت های دستگاه خود را چک کنید سپس اقدام به تعمیر کنید.

رفع خطای تمپر

تمپرشدن دستگاه یک متد امنیتی است که سازندگان کارتخوان برای آن در نظر می گیرند. چنان چه دستگاه کارتخوان تشخیص دهد که مورد حمله فیزیکی یا نرم افزاری قرار گرفته است به حالت تمپر می رود. تمپر شدن دستگاه دو حالت نرم افزاری و سخت افزاری دارد که برای هرکدام راه حل جداگانه ای وجود دارد.

تعمیر سوکت شارژر کارتخوان

خرابی سوکت شارژر کارتخوان معمولا بر اثر استفاده زیاد و اتصال نامناسب شارژر به دستگاه پوز است. سوکت را به راحتی می توان تعویض کرد بنابراین نگران خراب شدن آن نباشید.

خرابی مکان نصب سیمکارت

اگر سیم کارت را به اشتباه درون کارتخوان جابزنید مکان نصب سیمکارت خراب می شود. سیمکارت را در جهت صحیح جا بزنید پینهای اتصال سیم کارت کارتخوان کج نشود.

تعمیر پرینتر دستگاه کارتخوان

هرگونه اختلال در چاپ رسید را به حساب خرابی پرینتر نگذارید. اغلب افراد هنگامی که رسید دستگاه کم رنگ چاپ می شود تصور می کنند پرینتر دستگاه خراب است  و باید تعمیر شود در صورتی که این طور نیست. در بازار دو نوع رول کاغذی وجود دارد: رول پشت آبی و رول مشکی. گاهی اوقات رول های پشت آبی کیفیت کاغذشان پایین است به همین خاطر رسید را کم رنگ چاپ می کنند.

تعمیر پرینتر کارتخوان

کارتخوان های s90 و s910 معمولا با رول های پشت آبی خوب کار نمی کنند بنابراین برای این دستگاه ها توصیه می شود حدالامکان از رول های پشت مشکی استفاده کنید. یکی دیگر از مشکلاتی که برای پرینتر ها رخ می دهد کند بودن پرینتر است. برای رفع این مشکل دو کار می توانید انجام دهید:

  • باطری دستگاه را کامل شارژ کنید و در حالت شارژ کامل یک تست از پرینتر بگیرید. گاهی اوقات کند بودن پرینتر به دلیل شارژ پایین باطری دستگاه است.
  • اگر با شارژ کامل باطری باز هم پرینتر کند عمل کرد، ناحیه پرینتر دستگاه را گردگیری کنید. وارد شدن گرد و غبار به دستگاه باعث کم شدن سرعت پرینتر می شود.

رفع مشکل آنتن دهی کارتخوان

برخی کارتخوان ها مانند: وریفون ۶۷۵ و وریفون ۶۸۰ و انواع دستگاه پوز پکس (PAX) هنگام کم شدن شارژ باطری علاوه بر کم رنگ شدن چاپ رسید کاغذی، در آنتن دهی نیز دچار ضعف می شوند. حتی گاهی اوقات در دستگاه پوز وریفون رسید کلا چاپ نمی شود. قبل از هر اقدامی برای تعمیر در این شرایط ابتدا حتما میزان شارژ دستگاه خود را چک کنید.

هنگام خراب شدن کارتخوان باید چکار کرد؟

برای پیشگیری از خراب شدن دستگاه حتما نکات مورد نیز برای نگهداری از دستگاه کارتخوان را رعایت کنید. اگر دستگاه پوز به هردلیلی دچار یکی از
حالت های زیر شد راه حل های گفته شده را انجام دهید.

خراب شدن دستگاه کارتخوان

کارتخوان روشن نمی شود: دو شاخه کارتخوان را از پریز جدا کنید و دوباره وصل کنید. دقت کنید پریز برق نداشته باشد. جریان برق را از پریز تا دستگاه بررسی کنید و مطمئن شوید مشکلی ندارد. علاوه بر جریان برق موارد زیر را نیز بررسی کنید:

  • دو شاخه به پریز وصل باشد.
  • کابل برق به آداپتور متصل باشد.
  • فیش آداپتور به دستگاه متصل باشد.

اگر با چک کردن موارد بالا باز هم دستگاه روشن نشد حتما مشکل از خود کارتخوان یا آداپتور است. در این شرایط می توانید با دادن مشخصات دستگاه از پشتیبانی کمک بگیرید.

گیر کردن کاغذ: شاید برای شما هم پیش آمده است که بعد از کشیدن کارت، صدای چاپگر را می شنوید اما کاغذ بیرون نمی آید. در این حالت چک کنید رول کاغد به درستی درون دستگاه قرار گرفته باشد.

کارتخوان روشن می شود اما امکان تراکنش موفق ندارد: در این حالت از وجود رول کاغذ در دستگاه مطمئن شوید. درساعت های مختلف تست کنید زیرا ممکن است هنگام تراکنش به اینترنت متصل نباشد یا شبکه شرکت پرداخت به صورت موقت اختلال پیدا کرده است. برای فهمیدن مشکل دستگاه از خطایی که نشان می دهد عکس بگیرید و به کارشناسان نشان دهید.

چنان چه با راهنمایی های گفته شده هنوز موفق به تعمیر کارتخوان خود نشده اید توصیه می شود به یکی از نمایندگی های کارتخوان مراجعه کنید.

بهترین زمان برای تعمیر کارتخوان

چنان چه به هر دلیلی احساس می کنید کاتخوان تان مشکل پیدا کرده است حتما در اولین فرصت برای تعمیر اقدام کنید. اگر تعمیر دستگاه پوز خود را به هر دلیلی عقب بیندازید مشکلات دستگاه تان بیشتر و جدی تر خواهد شد. بهترین زمان برای تعمیر کارتخوان همان ساعات اولیه ای است که خراب شده است. نکته ای که در خراب شدن دستگاه های کارتخوان اهمیت زیادی دارد نوع دستگاه است. کارتخوان های بی سیم معمولا بیشتر دچار خرابی می شوند.

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب خودپرداز های شخصی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
تفاوت کارتخوان سیار تملیکی یا امانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات، محصولات
آخرین مقالات
فهرست
Call Now Button