موبایل پوز : نسل جدید دستگاه های کارتخوان

موبایل پوز : نسل جدید دستگاه های کارتخوان

MPOS با اتصال به تلفن همراه هوشمند قابلیت حمل آسان برای کسب‌وکارهای سیار و ارائه خدمت در محل مشتری را فراهم می‌کند و در شبکه‌های توزیع و پخش کاربرد فراوانی دارد. دارا بودن APP موبایلی، خدمات ارزش افزوده VAS، امکان گزارش‌گیری از تراکنش‌های انجام شده و ارسال رسید دیجیتالی برای پذیرنده به صورت فایل و برای دارنده کارت در قالب پیامک از دیگر امکانات این ابزار است.

از مزیت‌های موبایل پوز حجم کم و سبکی آن نسبت به کارتخوان‌های رایج در بازار است که برای کسب و کارهایی که سیار هستند و پرداخت‌های مشتریان را در محل مشتری دریافت می‌کنند، یک قابلیت جالب توجه است.

همچنین این محصول از قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر مدل‌های کارتخوان سیار برخوردار است و باعث کاهش هزینه تمام شده‌ی هر تراکنش می‌شود و از به هدر رفتن منابع و سرمایه‌های جامعه جلوگیری می‌نماید، ضمن اینکه هزینه خدمات پشتیبانی آن هم نسبت به کارتخوان‌های عادی کمتر است و همین ارزان بودن و کم هزینه بودن، رغبت پذیرندگان برای مالکیت و استفاده از این دستگاه را افزایش می‌دهد.

از مزیت‌های دیگر به کارگیری mpos، قابلیتی است که سامانه‌های نرم‌افزاری جانبی این دستگاه در اختیار پذیرندگان و مشتریان قرار می‌دهد و آنها را قادر می‌سازد از ابزارهای گزارش‌گیری و تحلیلی تراکنش‌های انجام شده بهره‌مند شوند و همچنین در صورت تمایل به جای رسید کاغذی از رسید الکترونیک استفاده نمایند که این امر نیز در راستای مسئولیت اجتماعی اشخاص و سازمان‌ها در حفظ محیط‌ زیست ارزش دوچندان می‌یابد. لازم به ذکر است که در صورت نیاز پذیرنده، امکان ارائه دستگاه‌های چاپگر بلوتوث به همراه کارتخوان‌های mpos وجود دارد.

هر چند عموم پذیرندگان می‌توانند از این راهکار نوین پرداخت برای رونق بخشی به کسب و کار خود استفاده نمایند، کسب و کارهایی هم هستند که استفاده از موبایل پوز مزیت‌های بیشتری در اختیار آنان می‌گذارد مانند

  1. شرکت‌های پخش کالا که در فروشگاه‌ها و مراکز عرضه کالا کالاهای خود را ارائه می کنند
  2. اشخاص و شرکت‌های خدماتی که خدمت خود در محل مشتری ارائه می‌نمایند.
  3. فروشندگانی که کالاهای خود را در محل مشتری تحویل می‌دهند.
  4. فروشندگان و سرویس‌دهندگانی که محل کار ثابت و مشخصی ندارند.
  5. فعالان حوزه حمل و نقل شامل تاکسی‌، پیک موتوری و …
  6. رستوران‌ها و مراکزی که سفارش مشتری را در محل استقرار مشتری دریافت می‌کنند.
  7. نمایندگی‌ها و بازاریابان بیمه

تمامی این کسب و کارها علاوه بر اینکه امکان پرداخت آسان را از طریق ابزار mpos کسب می‌کنند، از قابلیت‌های آماری و تحلیل اطلاعات و رفتار مشتریان و بازارسنجی و توسعه بازار نیز بنا به قابلیت‌های سامانه نرم‌افزاری این راهکار بهره‌مند می‌گردند.

ورود و استفاده از تجهیزات mpos در کشور ما از حدود سال ۹۲ آغاز شده و شرکت‌های مختلفی اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های نرم‌افزاری مرتبط با آن نموده‌اند.

با توجه به افزایش تعداد شرکت‌های متقاضی تأمین و راه‌اندازی سامانه‌های پرداخت مبتنی بر mpos، شرکت شاپرک که به نیابت از سوی بانک مرکزی به عنوان متولی ساماندهی و نظارت بر انواع راهکارهای نوین پرداخت در کشور فعالیت می‌نماید، دستورالعملی را با هدف تأمین امنیت اطلاعات کارت و پرداخت مشتریان صادر نموده و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک که از mpos و سامانه‌های جانبی برای پذیرش تراکنش‌های کاربران استفاده می‌کنند را ملزم به رعایت استانداردهای امنیتی در سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای خود نموده است.

شرکت شاپرک راهکارهای پرداخت مبتنی بر موبایل پوز شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) را در دو مرحله بررسی نموده و تأییدیه مربوطه را صادر می‌نماید:

۱-تأییدیه سخت‌افزار

۲- تأییدیه راهکار

این شرکت‌ها تنها در صورتی می‌توانند به ارائه تجهیزات و خدمات موبایل پوز اقدام کنند که هر دو تأییدیه را از شاپرک اخذ نموده باشند

 

نوشتهٔ پیشین
کارتخوان قابل اتصال به حساب های بانک صنعت و معدن
نوشتهٔ بعدی
اطلاعیه نوروز ۱۳۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات
فهرست
Call Now Button