شناسه حساب بانکی ایران (شبا)

اخبار
۶ دیدگاه
شماره شبا بانک ها

دسترسی به سامانه نمایش شناسه حساب بانکی ایران (شبا) در شبکه بانکی کشور

جهت دریافت شماره شبا حساب خود می توانید بانک مورد نظر خود را از جدول زیر انتخاب کنید و با وارد کردن شماره حساب خود، شماره شبای آن را بدست آورید، لطفا دقت کنید که شماره شبای حساب شما  مستقیم توسط بانک شما اعلام می شود و باید حتما نام و نام خانوادگی هم نمایش داده شود تا مطمئن باشید شماره حساب شبا شما صحیح است.

در صورتی که شماره شبا حساب خود را به عنوان مدارک مورد نیاز برای دریافت کارتخوان سیار نیاز دارید باید حتما از صفحه بانک که شماره شبا و شماره حساب و نام و نام خانوادگی شما را نمایش می دهد پرینت بگیرید و ارسال نمایید.

 

شبا بانک اقتصاد نوین

بانک انصار

بانک ایران زمین

بانک مشترک ایران و ونزوئلا

بانک آینده

بانک پارسیان

بانک پاسارگاد

پست بانک

بانک تجارت

بانک توسعه صادرات

 بانک توسعه تعاون  بانک حکمت ایرانیان  بانک خاورمیانه  بانک دی  بانک رفاه کارگران

بانک سامان

بانک سپه

بانک سرمایه

بانک سینا

بانک شهر
 بانک صادرات  بانک صنعت و معدن  بانک قرض الحسنه رسالت  بانک قرض الحسنه مهر ایران  بانک قوامین
 بانک ملت  بانک ملی ایران  موسسه اعتباری توسعه  موسسه اعتباری کوثر  موسسه اعتباری ملل
 بانک کار آفرین  بانک کشاورزی  بانک گردشگری  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  بانک مسکن

شناسه حساب بانکی ایران «شبا»

انتقال پول از هر حساب شما در هر بانک به حساب دیگر در بانک دیگر بصورت الکترونیکی ، با پیاده سازی سامانه تسویه ناخالص آنی «ساتنا» و سامانه پایاپای الکترونیک «پایا» در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است.
به این ترتیب انتقال پول به حسابی در بانک دیگر، به سادگی دریافت نقدی و واریز به حساب در همان بانک قابل انجام است.
تحقق این امر تحولی عظیم در نظام بانک کشور به شمار می رود و اثرات فوق العاده مثبتی ازجمله کاهش تقاضای عمومی برای اسکناس، ایران چک، چک های رمزدار، کاهش مراجعه به شعب بانکها، کاهش ترددهای درون شهری و… خواهد داشت.
به منظور تسریع در واریز وجه به حساب مقصد، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۱۲ ساختار یک شناسه منحصر به فرد را برای هر حساب بانک اعلام کرد.

شماره شبا بانک ها

 شبا چیست؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده می شود، شماره ای است ۲۴ رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند.
تعیین مشخصات شناسه حساب بانکی ایران (شبا)، مطابق با استاندارد ISO-13616 است.
آشنایان و طرف های تجاری شما با استفاده از «شبا» می توانند بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، بصورت الکترونیکی وجه برایتان حواله کنند.
همچنین شما می توانید از «شبا»ی دیگران برای انتقال وجه به آنها استفاده کنید.

مزایای شبا:

«شبا» جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آنها قرار می گیرد. برای هر حسابی که دارید، می توانید یک «شبا» برای انواع حسابها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وجود «شبا» مزایای زیر را برای مشتریان و بانک در بر دارد:
۱- «شبا» تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. با داشتن «شبا» می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون اینکه نگران سایز جزئیات حساب باشید.
۲- برای حواله هایی که از «شبا» در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمامی این داده ها در «شبا» وجود دارند.
۳- اگر اشتباه یا سهوی در ورود «شبا» پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری (در اعلام شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند. به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از «شبا» را به اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای «شبا» به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید «شبا»ی وارد شده را مجدداً کنترل کند.
این ساز و کار«شبا» امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حسابهای دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
۴- سامانه های حواله الکترونیکی کشور«ساتنا» و «پایا» بر اساس «شبا» فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن «شبا»ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد.

شبای بین المللی:

«شبا» در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد.«شبا» بر اساس استاندارد IBAN  (مخفف International Bank Account Number) ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان – شامل تمام کشورهای اروپایی – به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.
«شبا»ی بین المللی با افزودن IR به «شبا»ی داخلی ساخته می شود و می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود.
نمایش شبا:
نمایش در سیستمهای رایانه ای: در سیستمهای رایانه ای، «شبا» مانند نمونه زیر، به صورت یکپارچه و بدون فاصله نمایش داده می شود، مانند این نمونه:
IR980150000000012345678901
نمایش در اشکال نوشتاری: در اشکال نوشتاری، مانند فرم ها و نامه ها، از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک فاصله قرار می گیرد. در نتیجه کد «شبا» در فرم نوشتاری شامل ۶ دسته چهار کاراکتری و یک دسته ۲ کاراکتری در سمت راست خواهد بود. به عنوان مثال «شبا»ی مذکور در بند فوق به صورت زیر نوشته می شود:
IR98 0150 0000 0001 ۲۳۴۵ ۶۷۸۹ ۰۱
نوشتهٔ پیشین
واگذاری کارتخوان سیار قابل اتصال به حساب های بانک سپه
نوشتهٔ بعدی
کارت خوان بیسیم قابل اتصال به حساب های بانک اقتصاد نوین

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد رضا بهمنی
  ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۳:۱۲ ب٫ظ

  شماره شبا را باید پرینت بگیرم یا از همون صفحه عکس بگیرم در تلگرام بفرستم قبول می کنید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام
   نیازی به پرینت نمی باشد، از صفحه خود عکس بگیرید و ارسال بکنید، کافی است، فقط حتما باید نام و نام خانوادگی شما نیز نمایش داده شده باشد.
   با درود

   پاسخ
 • سلام
  هربانکی ما حساب داشته باشیم و بخواهیم می توانید کارتخوان ها را به آن وصل کنید؟ و اگر چند کارتخوان نیاز داشته باشیم آیا می توانید همه را به یک حساب وصل کنید؟
  با تشکر

  پاسخ
  • با سلام و درود
   بله، به هربانکی قابل وصل است
   بله، شما می توانید هر تعداد کارتخوان سیار که نیاز دارید سفارش دهید و میتوانید درخواست دهید همه را به یک شماره حساب وصل کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
 • احدبهرام زاده
  ۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۲:۲۵ ق٫ظ

  سلام چطوری میتونیم ازبانک اینده کارت خوان بگیریم

  پاسخ
 • آدینه محمد
  ۱۳۹۹-۱۱-۱۷ ۶:۲۱ ب٫ظ

  سلام..ایا میشود مثلا از کشور کرواسی به ایران بااستفاده از شماره شبا مقدار کمی پول فرستاد یاخیر؟؟؟ مثلا صد یورو؟؟؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید؟؟واگر میشه چند روز طول میکشه معمولا؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات
فهرست
Call Now Button